A szervezet vízigénye sok mindentől függ, például:
- az életkortól,
- a testsúlytól,
- a fizikai aktivitástól,
- az anyagcserétől,
- a környezeti hőmérséklettől.
Általános irányelv szerint egy átlagos felnőtt számára napi 2–2,5 liter folyadék elfogyasztása ajánlott azonban ez csak kiindulópont. A fiatalabbak vízigénye ezzel szemben magasabb, így a folyadékhiány gyorsabban jelentkezik, míg az idősek esetében a szomjúságérzet csökken, ezért ők sok esetben már csak akkor isznak, amikor a dehidratáció már elindult és rosszul érzik magukat.
A gyerekek esetében a folyadékigény sokkal magasabb, hiszen nekik még az anyagcseréjük is gyorsabb, és a hő háztartásuk is sokkal érzékenyebb. 4 és 13 év közötti korosztály számára általában 1,5–2 liter)folyadék fogyasztása ajánlott naponta. A szervezet minden életkorban jelzi, ha baj van, de az idősek esetében ezek a jelek sokszor félreérthetőek, ezért náluk különösen fontos a tudatos folyadékfogyasztás.
Azonban a nyári hónapokban a vízigényre mindenkinek nagyon oda kell figyelni és biztosítani kell a szervezet számára a folyadékpótlást. Ugyanis a nyári melegben a test fokozott izzadással próbálja szabályozni a hőmérsékletét, és ezzel jelentős mennyiségű vizet veszít. Az idősebb korosztály folyadékszükséglete ilyenkor annyi mint a fiatalabb felnőtteké, azaz napi 2–2,5 liter.
Lapozz, a hirdetés alatt a cikk folytatódik!















