Ezekkel a bevált praktikákkal sokkal hűvösebb maradhat az otthonod a hőségben

Amikor a hőmérő higanyszála felkúszik tartósan 30 fok fölé, akkor bizony a lakás is pillanatok alatt átmelegszik. Ilyenkor a levegő nehézzé, füledtté válik és aludni sem tudunk.Azonban vannak olyan praktikák amelyet ha bevetünk, akkor sokat javíthatunk ezen, és a hőérzetünk a lakásban sokkal jobb lesz. És így nem kell egész álló nap a klímát sem járatni.

Lakás hűtési tippek:

  • Amennyiben van az ablakon redőny, vagy van felszerelve sötétítő, használják egész nap és tartsák leengedve, behúzva. Ugyanis ezzel jelentősen csökkenthető a benti hőség, mivel már a reggeli napsütés is gyorsan felmelegítheti a lakást. Egy behúzott sötétítőfüggöny vagy lehúzott redőny néha sokkal többet ér, mint azt gondolnánk. Nem garantálja ugyan a jó időt, viszont érezhetővé válik a különbség.
  • A szellőztetés jó, de egyáltalán nem mindegy mikor végezzük el. A leginkább javasolt időpont ehhez a kora reggeli órákban van, hiszen ekkorra lehűl valamelyest a kinti a levegő. Amennyiben megoldható mindenképpen kereszthuzatot érdemes csinálni, hogy gyorsan és hatékonyan történjen meg a meleg levegő cseréje.
  • Javasolt beszerezni ezekre a forró napokra egy párátlanító készüléket is, ami hatékonyan kiszívja a nedvességet a levegőből. A párás meleg ugyanis sokkal megterhelőbb a szervezet számára, mint a száraz meleg, aminek köszönhetően sokkal komfortosabb érzetünk lesz a lakásban.
  • A teraszajtó fölé érdemes felszerelni egy kitekerhető napellenzőt, pergolát, vagy napvitorlát, hiszen ezek is hatékonyan segíthetnek abban, hogy a meleg levegő kint rekedjen, hiszen ha nem tűzi az üvegfelületet a nap, akkor már fél siker! Azonban ezek a megoldások sokba kerülnek sajnos, de hosszútávon megéri a befektetést.
  • A facsemeték ültetésével is sokat segíthetünk, hiszen amikor megnőnek akkor beárnyékolják a házat, ablakokat és máris sokkal kellemesebb levegőt biztosíthatunk. Ugyan ez jó megoldás, viszont több év mire megnőnek akkorára, hogy tényleg be tudják tölteni a funkciójukat. amennyiben ültetnek fát érdemes gyümölcsfát választani, így akkor összeköthető a kellemes a hasznossal.
  • A ventilátor használata bevett szokás, ami ugyan nem hűti a levegőt de mégis jobbnak érezzük tőle a hőmérsékletet. Reggel amikor szellőztetünk javasolt az ablak mellé elhelyezni úgy, hogy a kintről érkező hűvös levegőt befelé fújja a lakásba. Amennyiben a ventilátor elé egy tál jégkockát vagy hideg vizet teszel a környezeted érezhetően hűvösebbé válik.
  • Kánikulában ha megtehetik ne használják a sütőt, a főzőlapot, hiszen ezek mind jelentős mennyiségű plusz hőt termelnek. Kánikulában inkább fogyasszanak valamilyen könnyű ételt mint a saláta. a főzés ráér majd amikor enyhébb lesz az idő.
  • A szakemberek ajánlják a hővédő ablakgóli használatát, ugyanis vannak olyan fajtái amelyek 80%-os hő védelmet is garantálnak. Azonban ez nem olcsó, viszont csak egyszer kell beruházni rá és sok éven keresztül biztosítja majd az ablakon a hő védelmet.

Forrás

Oszd meg a cikket

Ajánlott cikkek